Blog

"Król w pończochach.."

02

lis

"Król w pończochach.."

Delikatne pończochy, kojarzone dziś głównie z płcią piękną, swoje pierwsze kroki stawiały na nogach najbogatszych mężczyzn, żyjących w XIV i XV wieku. Tzw. nogawice sięgały górnej części ud i przywiązane były na biodrach do pasa.Nosili je tacy królowie, jak Henryk VIII, Edward VI i Ludwik XIV. Wytwarzane z jedwabiu, aksamitu lub sukna, na zimę podszywane futrem lub skórą, stanowiły wówczas jeden z najbardziej luksusowych dodatków męskiej garderoby. Nie tylko ocieplały, lecz także eksponowały walory estetyczne nóg, uwydatniały mięśnie, a nawet wpływały korzystnie na zdrowie. W XVI wieku nogawice przeistoczyły się w pończochy, z wyglądu znacznie bardziej przypominając swoją współczesną wersję. Od roku 1560, za sprawą królowej Elżbiety I, zaczęły zdobić również damskie nogi.

Dopiero wiek XX i wynalezienie nylonu w amerykańskim koncernie DuPont spowodowały, że pończochy zaczęły być dostępne dla coraz większej rzeszy nabywców. Już w pierwszym roku produkcji sprzedano ich aż 64 miliony par.

Women

Najpierw ze szwem, później bezszwowe, utrzymywały się na rynku do czasu wynalezienia lycry, która powoli zaczęła zmniejszać ich popularność na rzecz modniejszych i chętniej kupowanych rajstop.

Pod koniec lat 60. XX w. austriacka firma Wolford przywróciła świetność pończochom, wprowadzając na rynek ich samonośną wersję, która dzięki wieńczącej je silikonowej taśmie nie wymagała dodatkowych mocowań. W Polsce, do końca lat 80. pończochy wciąż pozostawały dość drogim a dodatkowo trudno dostępnym towarem, dlatego dużą popularnością cieszyły się funkcjonujące wówczas zakłady repasacji, gdzie przy pomocy specjalnych igieł z haczykiem i zapadką, „łapano oczka”, naprawiając w ten sposób uszkodzone sztuki.

Współcześnie pończochy spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających klientek, a ich kolory i mnogość fasonów wciąż nie przestają się mnożyć. Niezbędne w odległych czasach pasy do mocowania pończoch stanowią dziś ciekawy dodatek i kupowane są zwykle jedynie dla ozdoby.

LAMPA